Informacje dotyczące Rzemieślnika

Praktyczna nauka zawodu w kształceniu dualnym

Podstawowe informacje dla nowo zrzeszonych Rzemieślników.

Zatrudnienie pracownika młodocianego może się odbywać w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Obowiązki pracodawcy względem pracownika młodocianego

Przed przystąpieniem do pracy pracodawca zobowiązany jest:

-przeszkolić młodocianego w zakresie BHP i PP (szkolenia dokonuje uprawniona osoba);

-zgłosić młodocianego do ZUS-u w ciągu 7 dni od daty obowiązywania umowy;

-zgłosić fakt szkolenia młodocianego do OHP w celu uzyskania refundacji wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi młodocianemu(wnioski wypełnia Cech);

-zgłosić fakt zatrudnienia młodocianego w Urzędzie Miasta w wydziale Edukacji według miejsca zamieszkania młodocianego w celu uzyskania po zdanym egzaminie czeladniczym dofinansowania.

Po zatrudnieniu pracodawca zobowiązany jest:

-zaopatrzyć młodocianego w przewidziany na danym stanowisku sprzęt ochrony osobistej, odzież ochronną, narzędzia pracy, materiały i inne potrzebne urządzenia;

-stosować się do przepisów o ochronie pracy i zdrowia młodocianych;

-kierować młodocianego na badania lekarskie, zgodnie z przepisami i ponosić koszty z tym związane, zgłaszać młodocianego w ustalonych terminach na naukę dokształcającą, umożliwić mu regularne uczęszczanie na tę naukę oraz kontrolować wykonywanie przez niego obowiązku dokształcania teoretycznego;

-pokryć koszty egzaminu czeladniczego zdawanego przez młodocianego w pierwszym wyznaczonym terminie.

Prawa i obowiązki młodocianego

Młodociany zobowiązany jest w szczególności:

-dążyć do uzyskania jak najlepszych wyników w nauce,

-przestrzegać czasu i porządku pracy ustalonych przez pracodawcę,

-przestrzegać przepisów BHP oraz PP,

-wypełniać systematycznie obowiązek dokształcania,

-odnosić się z szacunkiem do przełożonego i przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy.

Dokumentacja Obowiązująca pracodawcę dokumentacja powinna zawierać akta osobowe młodocianego pracownika.

Wymiar czasu pracy młodocianego pracownika.

Wymiar i rozkład czasu pracy pracownika młodocianego pracodawca ma obowiązek ustalać z uwzględnieniem tygodniowej liczby godzin nauki wynikającej z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.

Czas pracy osób młodszych niż 16-letnie(czyli również 15-latków) to 6 godz. na dobę. Czas pracy po ukończeniu 16 lat – 8 godz. na dobę. W okresie ferii szkolnych wymiar czasu pracy pracownika młodocianego nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, z zastrzeżeniem, że dobowy wymiar czasu pracy osoby w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin. Należy pamiętać, że pracodawca, który zamierza zatrudniać pracownika młodocianego, przed nawiązaniem stosunku pracy ma obowiązek uzyskania od niego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Urlop młodocianego Prawo do urlopu pracownik młodociany uzyskuje po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy.

Wymiar urlopu w takiej sytuacji wynosi 12 dni roboczych. Po roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych, z zastrzeżeniem, że w roku kalendarzowym, w którym ukończy 18 lat, ma on prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. W pierwszej klasie, po roku pracy, młodociany ma prawo do maksymalnie 38 dni urlopu, chyba że w danym roku kończy 18 lat, wówczas wymiar ten wynosi 32dni. Pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielać urlopu w okresie ferii szkolnych. Pracodawca może na wniosek młodocianego, który nie nabył prawa do urlopu, udzielić go zaliczkowo w okresie ferii szkolnych.

Młodociany może także ubiegać się o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca jest obowiązany na jego wniosek udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. W takiej sytuacji okres urlopu bezpłatnego będzie zaliczony do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Rozwiązanie umowy o pracę Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

-dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

-1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.

Rozwiązać umowę można za wypowiedzeniem w przypadku:

-niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,

-ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

-reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

-stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZAWARTE SĄ W KODEKSIE PRACY

ROZDZIAŁ IX ZATRUDNIANIE MŁODOCIANYCH

Nasi partnerzy

Skip to content