Standardy ochrony małoletnich
Dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Sosnowcu wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim , dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Standardy Ochrony Małoletnich to zbiór zasad, które regulują kwestie ochrony dzieci przed krzywdzeniem, ustanawiają jasne procedury postępowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka oraz stanowią ramy działania dla wszystkich pracowników i osób zaangażowanych w działalność wychowawczą i opiekuńczą. Dzięki nim środowisko rzemieślnicze staje się bezpieczne i przyjazne dla dzieci. Główną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Cechu Rzemiosł Różnych, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Sosnowcu, zwanym dalej Cechem, jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik Cechu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
Pracownicy Cechu działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Cechu i swoich kompetencji oraz zgodnie z przyjętymi Standardami Ochrony Małoletnich, zwanych dalej Standardami.
Przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich znajdują się w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ta ustawa została zmieniona Ustawą o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawą Kamilka, która weszła w życie 15 lutego 2024r. Jednocześnie zaczną obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.
Pełna wersja standardów do pobrania.